İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun Katılımıyla “Trafik Güvenliğinde Etkin Çözüm Psiko-Teknik Çalıştay”ı Düzenlendi

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla Türkiye Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Değerlendirme Merkezleri Derneği tarafından “Trafik Güvenliğinde Etkin Çözüm Psiko-Teknik Çalıştay”ı düzenlendi. Çalıştaya İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Sayın Arif Çetin katıldı. Çalıştayın açılış töreninde trafik kazasının, bir yanlışlar ve hatalar bileşeni olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kazaların sebebi, son on yıllık periyoda baktığınız zaman %86 ile %92 arasında sürücü kusuru, %8,5’lar seviyesinde yaya kusuru ve %0,5 puan seviyesinde de yolcu kusurundan kaynaklanmaktadır.” dedi.

“Trafik cezalarının etkinliğini ve kapsamını artırdık”

Denetimi artırdıkça trafik kazalarının azaldığını belirten Soylu, şöyle devam etti: “Biz de bu noktadan hareketle, hem denetimlerimizi sıklaştırdık, hem de trafik cezalarının etkinliğini ve kapsamını artırdık. Özellikle ‘slalom yapma’, ‘spin atma’ gibi daha önce suç sayılmayan hatalı hareketleri, çok az cezayla atlatabilecek birtakım hareketleri, trafik suçları kapsamına alan ve bana göre bir devrim niteliğinde olan ‘yaya öncelikli trafik anlayışı’na geçişi sağlayan bir yasal düzenleme hazırlayıp Meclise sevkettik. Bu kanun yasalaştı ve biz de bunu uygulamaya başladık. Burada maksadımız, denetimlerdeki etkinliği artırmak ve kaza oranını aşağıya bastırmaktı. Memnuniyetle ifade edebilirim ki bu öngörümüz de gerçekleşmektedir.” Bakanımız Sn. Soylu, terörden kat kat fazla sayıda insanın yollarda kaybedildiğine değinerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 raporuna göre yılda 1 milyon 250 bin kişinin dünyada trafik kazaları sebebiyle hayatını kaybettiğini bildirdi. Dünyadaki ölüm sebepleri arasında trafik kazalarının 9. sırada olduğuna işaret eden Bakanımız Sn. Soylu, 15-29 yaş arasındaki gençlerin ölüm sebepleri arasında da trafik kazalarının dünyada 1.sırada yer aldığını açıkladı. Trafikte bazı sürücülerin “heyecan arayışları” içerisinde olduğunu anlatan Soylu, “Lütfen bu heyecan arayan sürücüler, gitsinler o heyecanı başka yerde arasınlar, trafikte değil. Birileri heyecan arıyor diye biz en yakınlarımızı, bu ülkeye, insanlığına gelecekte hizmet edecek evlatlarımızı, gençlerimizi ve sevdiklerimizi kaybedemeyiz. Evine ekmek götürmek için bütün gün alınteri dökmüş, mesaiyi bitirip ailesinin yanına giden insanımızı, birileri heyecan yaşayacak diye trafik kazalarında kaybedemeyiz.” diye konuştu.